Beer Medal Announcements 2024

Mayfield Depot

Manchester

 

Judging

19th – 21st March 2024

 

Medal Announcements

22nd March 2024

Rob McCaig, Chairman of Judging

 

International Smallpack Lager Competition

(Presented in Bottle, Can, PET or Plastic)

The winning beers are:

 

Class 1 for Lager 2.9% – 4.4% ABV                                                       

BRONZE – Cisk Excel – Low Carb Lager, Simonds Farsons Cisk plc, Birkirkara,  Malta

SILVER – Frisby, Round Corner Brewing Ltd,  Melton Mowbray, England

GOLD – Tennents Lager, Tennents Caledonian Breweries, Glasgow, Scotland

 

Class 2 for Lager 4.5% – 4.9% ABV                                                       

BRONZE – Radegast Ratar, Plzensky Prazdroj, a.s,  Nosovice, Czech Republic

SILVER – Corona Extra, AB InBev, Leuven, Belgium

GOLD – Schwarzbräu Feines Helles, Schwarzbräu GmbH Zusmarshausen, Bavaria, Germany

 

Class 3 for Lager 5.0% – 5.4% ABV

BRONZE – Schwarzbräu Exquisit,  Schwarzbräu GmbH,  Zusmarshausen, Bavaria, Germany

SILVER – Karhu 5,3, Sinebrychoff,  Kerava, Finland

GOLD – KIRIN ICHIBAN,  Kirin Holdings Company,  Tokyo, Japan

 

Class 4 for Lager 5.5% – 6.9% ABV                                                       

BRONZE – Tsingtao Journey of Centennial  Tsingtao Brewery Co. Ltd. Qingdao, Shandong China

SILVER – Dragon Premium Dark Beer,  Vattanac Brewery Phnom Penh, Cambodia

GOLD – Hojun<496>, Spring Valley Brewery, Tokyo, Japan

 

International Keg Lager Competition

The winning beers are:

 

Class 1 for Lager 2.9% – 4.7% ABV                                                       

BRONZE – Tango Lager, Pivovar Elvington Brewery, York, England

SILVER – Original Lager  JW Lees & Co (Brewers) Ltd, Manchester, England

GOLD – Capital Dry Hopped lager, Windsor and Eton Brewery, Windsor, Berkshire, England

  

Class 2 for Lager 4.5% – 6.9% ABV                                                       

BRONZE – Pure Helles,  Purity Brewing Company, Great Alne, Warwickshire, England

SILVER – Mittel Pils, Pivovar Elvington, York, England

GOLD – Joseph Holt (Bootleg) Spin Doctor, Joseph Holt Ltd (Bootleg), Manchester, England

International Smallpack Ale Competition

(Presented in Bottle, Can, PET or Plastic)

The winning beers are:

 

Class 1 for Ale 2.9% – 4.4% ABV                                                           

BRONZE – Badger Fursty Ferret, Hall & Woodhouse Ltd, Blandford Forum, Dorset, England

SILVER – Tribute,  St Austell Brewery,  St Austell, Cornwall,  England

GOLD – Barley Griffin, Bentspoke Brewing Co, Canberra, Australia

 

Class 2 for Ale 4.5% – 4.9% ABV                                                           

BRONZE – Farsons Blue Label – Amber Ale, Simonds Farsons Cisk plc, Birkirkara, Malta

SILVER – Mwsh, Purple Moose Brewery,  Porthmadog, Wales

GOLD – Brewgooder x Tiny Rebel Hazy Peach IPA, Brewgooder, Glasgow, Scotland

 

Class 3 for Ale 5.0% – 5.4% ABV 2 Medals  

SILVER – WORK, Forest Road Brewing Company, London, England

GOLD – Pale Ale, Isekado Brewery, Ise City, Japan

 

Class 4 for Ale 5.5% – 6.9% ABV                                                           

BRONZE – Tsingtao IPA, Tsingtao Brewery Co. Ltd, Qingdao, Shandong, China

SILVER – 1698, Shepherd Neame, Faversham, Kent, England

GOLD – Samuel Adams Wicked Hazy, Boston Beer Company, Boston, MA, USA

 

International Keg Ale Competition

The winning beers are:

 

Class 1 for Ale 2.9% – 4.4% ABV

BRONZE – Shout Session Pale Ale, Windsor and Eton Brewery, Windsor, Berkshire, England

SILVER – Long Man Pale Ale, Long Man Brewery, Litlington, Sussex, England

GOLD – Drovers Hazy Session IPA, Round Corner Brewing Ltd, Melton Mowbray, England

 

Class 2 for Ale 4.5% – 6.9% ABV                                                           

BRONZE – Citra Unfiltered Session IPA, Oakham Ales, Peterborough, England

SILVER – Innovation, Adnams, Southwold, Suffolk, England

GOLD – KYOTO YOSANO IPA, Spring Valley Brewery, Kyoto, Japan

 

International Cask Ale Competition

The winning beers are:

 

Class 1 for Cask Ale 2.9% – 3.8% ABV                                                  

BRONZE – Badger Best Bitter, Hall & Woodhouse Ltd, Blandford Forum, Dorset, England

SILVER – Cwrw Eryri – Snowdonia Ale, Purple Moose Brewery, Porthmadog, Wales

GOLD – Knight of the Garter, Windsor and Eton Brewery, Windsor, Berkshire, England

 

Class 2 for Cask Ale 3.9% – 4.3% ABV                                                  

BRONZE – Tribute, St Austell Brewery, St Austell, Cornwall, England

SILVER – Moonbeam, Moorhouses Brewery, Burnley, Lancashire, England

GOLD – Dark Mild, Bank Top Brewery, Bolton, Lancashire, England

 

Class 3 for Cask Ale 4.4% – 4.8% ABV                                                  

BRONZE – Liberation IPA, Liberation Brewing Co, St Saviour, Jersey

SILVER – Father Thames, Windsor and Eton Brewery, Windsor, Berkshire, England

GOLD – Cheltenham Gold, Goffs Brewery, Winchcombe, England

 

Class 4 for Cask Ale 4.9% – 6.9% ABV                                                  

BRONZE – Sea Fury, Sharps Brewery, Rock, Cornwall, England

SILVER – Green Devil, Oakham Ales, Peterborough, England

GOLD – WORK, Forest Road Brewing Company, London, England

 

International Non & Low Alcohol Beer Competition

(Presented in Smallpack, Keg and Cask)

The winning beers are:

 

Class 1 for Zero Alcohol Beer (Zero up to 0.05% abv)

BRONZE – Free Damm Tostada, Damm S.A, Barcelona, Spain

SILVER – Velkpopovicky Kozel 0,0, Plzensky Prazdroj, a.s., Pilsen, Czech Republic

GOLD – Free Damm, Damm S.A, Barcelona, Spain

 

Class 2 for Ultra-low alcohol (0.06% to 1.1% ABV) Ultra -Low Alcohol Beer up to 1.1% ABV

BRONZE – Samuel Adams Gold Rush, Boston Beer Company, Boston, USA 

SILVER – Black Butte Non-Alcoholic, Deschutes Brewery, Bend, Oregon, USA

GOLD – FreeWheeler, Bentspoke Brewing Co, Canberra, Australia

 

International Speciality Beer Competition

(Presented in Smallpack, Keg and Cask)

The winning beers are:

 

Class 1 for Speciality Wheat Beer                                                        

BRONZE – Schwarzbräu Weißbier Dunkel,  Schwarzbräu GmbH, Zusmarshausen, Bavaria, Germany

SILVER – 1664 BLANC, Fredericia Brewery, Copenhagen, Denmark

GOLD – Buckskin Hefeweizen, King Car Group (Buckskin), Taipei, Taiwan

 

Class 2 for Fruit Beer                                                

BRONZE – San Miguel Radler, Mahou San Miguel, Spain

SILVER – Daydream, Spring Valley Brewery, Tokyo, Japan

GOLD – Jazzberry, Spring Valley Brewery, Tokyo, Japan

 

Class 3 for Other Special Feature Beer

BRONZE – HzMQL, Cyclo Inc. /Derailleur Brew Works, Osaka, Japan

SILVER – Earl Grey IPA, Marble Beers Ltd, Manchester, England

GOLD – Chang ESPRESSO LAGER, CHANG INTERNATIONAL CO., Ltd./Cosmos Brewery (Thailand) CO., Ltd, Si Ayutthaya, Thailand

 

Class 4 for Special Hop Beer (2 Medals)   

SILVER – KYOTO YOSANO IPA, Spring Valley Brewery, Tokyo, Japan

GOLD – Pulp Art Hazy IPA, Brooklyn Brewery, Fredericia Brewery, Denmark

 

Class 5 for Sour Beer (1 Medal)

BRONZE – LEFT EYE HELLO MY PHANTOM BLOOD, Cyclo Inc. /Derailleur Brew Works, Osaka, Japan

 

Class 6 for Gluten Free Beer

BRONZE – RIDE, Forest Road Brewing Company, London, England

SILVER – San Miguel Gluten Free, Mahou San Miguel, Spain

GOLD – Tennents Gluten Free Lager, Tennents Caledonian Breweries, Glasgow, Scotland

 

International Dark Beer Competition

(Presented in Smallpack, Keg and Cask)

The winning beers are:

 

Class 1 for Dark Beer 2.9% – 3.7% ABV (2 Medals)

SILVER – Dark Mild, Timothy Taylor, Keighley, Yorkshire, England

GOLD – Joseph Holt Black, Joseph Holt, Manchester, England

 

Class 2 for Dark Beer 3.8% – 4.7% ABV                                                

BRONZE – Dark Side of the Moose, Purple Moose Brewery, Porthmadog, Wales

SILVER – Milk Stout, Black Sheep Brewery, Masham, Yorkshire, England

GOLD – Social Club, Round Corner Brewing Ltd, Melton Mowbray, England

 

Class 3 for Dark Beer 4.8% – 5.7% ABV (2 Medals)

SILVER – Poulter’s Porter, Timothy Taylor, Keighley, Yorkshire, England

GOLD – NAMA-KADO Smoked Oyster Stout, Isekado Brewery, Ise City, Japan

  

Class 4 for Dark Beer 5.8% – 6.9% ABV (2 Medals)

SILVER – After Dark, Spring Valley Brewery, Tokyo, Japan

GOLD – Obsidian Stout, Deschutes Brewery, Bend, Oregon, USA

 

International Strong Beer Competition

(Presented in Smallpack, Keg and Cask)

The winning beers are:

 

Class 1 for Strong Lager (2 Medals)

SILVER – Voll Damm,  Damm S.A,  Barcelona, Spain

GOLD – Underwater Song, Round Corner Brewing Ltd, Melton Mowbray, England

 

Class 2 for Strong Ale (1 Medal)

GOLD – Diablo Rojo – Belgian Strong Ale,  Windsor and Eton Brewery, Windsor, Berkshire, England

Class 3 for Strong Dark Beer (1 Medal)

GOLD – Underwater Song – Baltic Porter,  Round Corner Brewing Ltd, Melton Mowbray, England

 

Class 4 for Strong Speciality Beer (1 Medal)

BRONZE – Vanilla Imperial Stout, URBREW (China) Craft beer Co., LTD, Handan City, Hebei Province, China

 

Class 5 for Strong Beer Above 10% ABV (1 Medal)

GOLD – Tsingtao Legend , Tsingtao Brewery Co. Ltd, Qingdao, Shandong, China